Google ve Samsung, yeni Wear işletim sistemi için iş birliği yapıyor

Google, I/O 2021 etkinliğinde gelecekteki akıllı saat çalışmaları için Samsung ile birlikte çalışacaklarını duyurdu. Şirket, Wear OS ile Samsung’un Tizen tabanlı yazılım platformunu birleştirdiklerini söyledi. Bu birleşme sayesinde daha hızlı başlayan uygulamalar ve daha uzun pil ömrü gibi özellikler kullanıcılara sunulabilecek.

Ayrıca Bkz. “Google Fotoğraflar’a Kilitli Klasör özelliği geldi”

Google ve Samsung iş birliği

Yapılan açıklamalara bakıldığında amaçlanan hedef, her iki platformunda iyi yönlerini tek yerde toplamak olarak görünüyor. Ortaya çıkardıkları ortak platform ise ‘Wear‘ olarak adlandırılıyor.

İlginizi Çekebilir Google Fotoğraflar’a Kilitli Klasör özelliği geldi

Google ve Samsung iş birliğinin sonucu olarak pil ömründe önemli iyileştirmeler, uygulamaların %30 daha hızlı yüklemesi ve daha akıcı animasyonlar geliyor. Ayrıca, akıllı saat widget’ları ve uygulamaları arasında çoklu görev yapmak çok daha kolaylaşacak.

Google yaptığı açıklamada: “Samsung ve Google’ın uzun bir işbirliği geçmişi var. Şimdi, Wear ve Tizen’in en iyi özelliklerini tek ve birleşik bir platforma taşıyoruz. Birlikte çalışarak, her birinin güçlü yönlerini alıp bunları daha hızlı performansa, daha uzun pil ömrüne ve sevdiğiniz uygulamaların daha fazlasına sahip bir saatte bir araya getirmeyi başardık.” ifadelerine yer verdi.

İş birliği yalnızca iki şirketi kapsamıyor. Google, tüm cihaz üreticilerinin, platformun üzerine özelleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi ekleyebileceklerini ve geliştiricilerin zaten bildikleri ve sevdikleri Android araçlarını tek bir platform ve ekosistem için kullanabileceklerini belirtti.

Ayrıca Samsung tarafında, bir sonraki Galaxy Watch‘un bu birleşik platformda çalışacağını doğrulandı ve gelecekteki Fitbit cihazları da bu yazılımı çalıştıracak.

https://www.theverge.com/2021/5/18/22440483/samsung-smartwatch-google-wearos-tizen-watch

  • Ana Sayfa
  • Mobil
  • Google ve Samsung, yeni Wear işletim sistemi için iş birliği yapıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Google ve Samsung, yeni Wear işletim sistemi için iş birliği yapıyor için yorumda bulun

    Google ve Samsung, yeni Wear işletim sistemi için iş birliği yapıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Google ve Samsung, yeni Wear işletim sistemi için iş birliği yapıyor için ilk yorumu yapabilirsin.