Google Stadia, büyük oyunlar için milyonlar harcamış

Google tarafından piyasaya sürülen bulut oyun hizmeti Stadia, kısa süre önce birinci taraf oyun geliştirme projelerini sona erdirerek stüdyolarının kepenklerini kapatmıştı. Şimdilerde ortaya atılan iddialara göre ise Google, Red Dead Redemption 2 gibi oyunları bünyesinde bulundurmak için milyonlarca dolar harcadı.

Google Stadia oyuncuları çekerek ‘sıçrama’ yapmak istedi

Lansmanından bu yana oyuncuları kendine çekmek için çaba yürüten Google Stadia, geçtiğimiz haftalarda birinci taraf oyun geliştiren oyun stüdyolarının işleyişini durdurmuş ve çok platformlu oyunları kütüphanesine doldurmaya başlamıştı. Üstelik firma, büyük isimlere sahip olan oyunları toplamak için önemli miktarlarda para harcamış.

Bloomberg’in yayınladığı habere göre, daha önce Sony ve Microsoft’ta yönetici pozisyonlarında bulunan Stadia patronu Phil Harrison, Red Dead Redemption 2 gibi oyunları için milyonlarca dolar ödeyerek platforma sıçrama yaşatmak istedi. Ödenen paraların miktarının fazla olması geliştirici firmaların teklifleri kabul etmesini kolaylaştırdı. Ancak tanıtımlardaki eksiklikler ve halihazırda elinde başka oyun konsolu bulunduran oyuncular için söz konusu teşvikler yeterli olmaktan bir hayli uzak kaldı.

Öte yandan Harrison’un Stadia Games and Entertainment’taki geliştiricilerle arasının da yeterince şeffaf olmadığı belirtildi. Zira Harrison, iç stüdyolarını kapatma kararını açıklamadan birkaç gün önce çalışanlarını öven açıklamalarda bulunmuştu.

Harrison, PlayStation’un tartışmasız sektörü domine ettiği ve Xbox’un en zayıf olduğu dönemde Sony’nin bir parçasıydı. Daha sonra Microsoft’ta Kurumsal Başkan Yardımcısı olarak çalışırken Xbox One piyasaya sürüldü. Konsol ilk piyasaya sürüldüğünde Avrupa’da lider konuma yükselmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Google Stadia, büyük oyunlar için milyonlar harcamış için yorumda bulun

    Google Stadia, büyük oyunlar için milyonlar harcamış için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Google Stadia, büyük oyunlar için milyonlar harcamış için ilk yorumu yapabilirsin.