Google, kuantum bilgisayarlar için tarih verdi: İlk ticari sürüm 2029’a kadar gelecek

Teknoloji devi Google, I/O 2021 etkinliği kapsamında kuantum bilgisayarlara yönelik planlarını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, 2029 yılına kadar ticari düzeyde bir kuantum bilgisayar oluşturmayı hedefledikleri belirtildi.

Ayrıca Bkz. “Google ve Samsung, yeni Wear işletim sistemi için iş birliği yapıyor” İlginizi Çekebilir Metan ve karbon emisyonlarının kaynaklarını belirlemek için yörüngeye uydu ağı yerleştirilecek

Kuantum çalışmaları için yeni kampüs

Google, ABD’nin Santa Barbara kentinde bulunan yeni Quantum AI kampüsünü de tanıttı. Yeni kampüs, şirketin ilk kuantum veri merkezini, kuantum donanım araştırma laboratuvarlarını ve kendi kuantum işlemci üretim tesislerini içeriyor.

Google yeni kampüs sayesinde, sürdürülebilir enerji, daha yararlı yapay zeka ve küresel ısınmaya karşı çalışmalar gibi yeni bilimsel keşifleri ve dünyanın acil sorunlarından bazıları için çözümleri hızlandıracağını söyledi.

Google Quantum AI’nin baş mühendisi Erik Lucero: “Kuantum bilgisayarlar, gerçek dünyadaki moleküllerin karmaşıklığını doğal olarak yansıtan karmaşık bir durum süperpozisyonunda dolanabilen kuantum bitleri veya “kübitleri” kullanır. Hatalı bir kuantum bilgisayarla, moleküllerin nasıl davrandığını ve etkileşime girdiğini simüle edebileceğiz, böylece maliyetli gerçek hayat prototiplerine yatırım yapmadan önce yeni kimyasal süreçleri ve yeni malzemeleri test edip icat edebiliriz.” ifadelerine yer verdi.

Google’a göre bu yeni bilgi işlem yetenekleri, daha iyi piller, enerji açısından verimli gübreler ve hedeflenen ilaçların yanı sıra iyileştirilmiş optimizasyon, yeni yapay zeka mimarileri ve daha fazlasının keşfedilmesini hızlandırmaya yardımcı olacak.

https://www.engadget.com/google-quantum-computer-2029-goal-201612680.html

  • Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • Google, kuantum bilgisayarlar için tarih verdi: İlk ticari sürüm 2029’a kadar gelecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Google, kuantum bilgisayarlar için tarih verdi: İlk ticari sürüm 2029’a kadar gelecek için yorumda bulun

    Google, kuantum bilgisayarlar için tarih verdi: İlk ticari sürüm 2029’a kadar gelecek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Google, kuantum bilgisayarlar için tarih verdi: İlk ticari sürüm 2029’a kadar gelecek için ilk yorumu yapabilirsin.