GameStop krizinde bot saldırıların parmağı olabilir

GameStop olayı ve hisselerine vurulan darbelerle daha sonrasında yaşanan gelişmeler, oyun sektöründe büyük ses getirdi. Ortaya atılan bir iddia, söz konusu gelişmede sosyal medya botlarının büyük bir payı olduğunu belirtiyor.

GameStop olayı sosyal medya botlarının rolünü ortaya koyuyor

Reuters’in haberine göre siber güvenlik firması olan PiiQ Media, botların sosyal medyada GameStop hisselerini teşvik edecek gönderiler yolladığını keşfetti. On binlerce botun Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube üzerinden saldırı gerçekleştirdiğini belirten şirket, GME ve diğer hisse senetlerinin düşüşü ya da yükselişi hakkında ne kadar etki sahibi olunduğunun ise belirsiz olduğunu savundu.

Ocak ayından önce profillerde Hold The Line ve GameStop’un hisse senedi kodu olan GME gibi gibi anahtar kelimeleri inceleyen PiiQ, karşılaştırma için ilgisiz hisse senetleri üzerindeki gönderileri de değerlendirdi. Şirketin kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Aaron Barr’da yaptığı açıklamada, başlatma ve durdurma kalıpları belirlediklerini ve işlem gününün başlangıcında başlayan aktivite ile işlem gününün sonundaki aktivite arasında büyük bir aktivite olduğunu belirtti. Bu tür artışların da botların büyük bir göstergesi olduğunu söyledi.

Barr ayrıca “Diğer dört sosyal medya platformunda net yapay davranış kalıpları gördük. Organik içeriği düşündüğünüzde, gün içinde değişkendir, günden güne değişir. Bir ay boyunca her gün aynı modele sahip değildir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. GameStop krizinde bot saldırıların parmağı olabilir için yorumda bulun

    GameStop krizinde bot saldırıların parmağı olabilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak GameStop krizinde bot saldırıların parmağı olabilir için ilk yorumu yapabilirsin.