Ford’dan elektrikli araçlara 30 milyar dolarlık dev yatırım

Elektrikli araçlar konusunda vites yükselten Ford, elektriklenme için 2025 yılına kadar 30 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı. ABD’li üretici 2030’a kadar araç satışlarının yüzde 40’ının elektrikli araçlardan oluşmasını planlıyor.

Ford daha önce elektrikli araç teknolojileri üzerine 22 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Ancak endüstrinin elektrikli araç dönüşümünde rakiplerini yakalamak ve geride bırakmak isteyen şirket bunun için daha fazlasının gerektiğini düşünmüş olacak ki bu yatırımı yükseltti.

İlginizi Çekebilir Elektrikli ve hidrojen yakıtlı araçlar öncelikli yatırım kapsamına alındı

Bu konuda haksız da sayılmazlar zira Volkswagen ve General Motors (GM) gibi güçlü rakipleri daha agresif elektriklenme planlarına sahipler. Örneğin GM, 2035 yılı itibariyle sadece elektrikli araç satmayı hedeflediklerini açıklamıştı.

Ayrıca Bkz. “Yeni BMW M4 Convertible tanıtıldı: Kumaş tavan, 510 beygir güç”

Elbette Ford da bu konudaki atılımlarını sürdürüyor. Binek tarafta Mustang Mach-E, ticari taraftaysa elektrikli Transit ile atılım yapan ABD’li üretici, kısa süre önce tanıttığı Ford F-150 Lightning ile en önemli adımlardan birini attı. Şirket, dünkü açıklamasında elektrikli pickup için 70 binin üzerinde sipariş aldıklarını açıkladı.

Öte yandan elektrikli araç üretiminde öncü olmanın sadece otomobil üretmekle sağlanamayacağı aşikar. Bu kapsamda Ford’un batarya üretimine ilişkin hedefleri de var. Zira şirket, geçtiğimiz hafta Güney Koreli şirket SK Innovations ile batarya üretimi yapmak üzere ABD’de iki yeni tesis inşa edilmesi yönündeki planlarını açıklamıştı.

https://www.nytimes.com/2021/05/26/business/ford-electric-vehicles.html?smtyp=cur&smid=tw-nytimes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ford’dan elektrikli araçlara 30 milyar dolarlık dev yatırım için yorumda bulun

    Ford’dan elektrikli araçlara 30 milyar dolarlık dev yatırım için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ford’dan elektrikli araçlara 30 milyar dolarlık dev yatırım için ilk yorumu yapabilirsin.