Facebook’un 650 milyon dolarlık teklifi onaylandı

Gizlilik ve özel hayat ihlali ile sık sık gündeme gelen ve Mark Zuckerberg‘ün en büyük girişimlerinden biri olan Facebook, ABD Illinois merkezli bir davayı kapatmak için 650 milyon dolar gibi dudak uçuklatan bir teklifte bulundu.

Nisan 2015’te başlayan dava, Facebook’un fotoğraflarında yüz etiketleme özelliklerini kullanmak için kullanıcılardan izin almadığı iddiası ile ortaya çıktı. İlk olarak Chicago avukatı Jay Edelson tarafından davacı Carlo Licata adına dosyalanan şikayet, Illinois’de gizlilik yasaları kapsamında rızasız etiketlemeye izin verilmediğini iddia etti.

Facebook, uzlaşma taraftarı 

Durum ABD’nin pek çok kentinden katılım görünce, toplu dava statüsü elde etti. Dava Facebook’un 7 Haziran 2011’den sonra bir yüz şablonu oluşturduğu ve sakladığı kişilerin hemen hemen hepsini yani Illinois’deki yaklaşık 6,9 milyon Facebook kullanıcısını kapsıyor.

Facebook, iddia edilen şikayet olan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en katı gizlilik yasaları arasında yer alan Illinois Biyometrik Bilgi Gizliliği Yasasına aykırı davranmakla suçlanıyor.

Yasanın bir kısmı, şirketlerin yüz tanıma sistemlerini de içeren verileriyle biyometrik sistemleri kullanmaya başlamadan önce kullanıcılardan izin almasını gerektiğini net bir şekilde belirtiyor.

Davaya bakan Yargıcı James Donato, Facebook’un 650 milyonluk anlaşması için “Genel olarak anlaşma, dijital mahremiyetin hararetle tartışılan alanındaki tüketiciler için büyük bir kazanç” açıklamasında bulundu.

Cuma günü ise bir federal yargıç, 650 milyon dolarlık Facebook sınıfı dava gizlilik anlaşmasına son onayı verdi ve Illinois’deki sınıfın 1.6 milyon üyesine “mümkün olduğunca süratli” ödeme yapılmasını emretti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Facebook’un 650 milyon dolarlık teklifi onaylandı için yorumda bulun

    Facebook’un 650 milyon dolarlık teklifi onaylandı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Facebook’un 650 milyon dolarlık teklifi onaylandı için ilk yorumu yapabilirsin.