Facebook yeni bir soruşturma ile gündemde

Facebook çalışanı Oscar Veneszee Jr, Temmuz 2020’de Facebook’un işe alım sürecinde ırkçılık yaptığını iddia ederek suç duyurusunda bulundu. Bugün, şirkete Fırsat Eşitliği İstihdam Komisyonu (EEOC) tarafından soruşturma açıldığı açıklandı.

Facebook, işe alımda yaptığı ırkçılık iddiası ile gündemde

Özellikle siyasi konularda sık sık gündeme gelen şirket, tutumu nedeniyle birçok kullanıcı tarafından eleştiriliyor. Cambridge Analytics davası nedeniyle kullanıcı politikasında değişikliğe gitmek zorunda kalan firma bu kez de ırkçılık suçlaması ile karşı karşıya.

Facebook, ırkçılık iddiaları ile gündemde

Temmuz 2020’de siyahi çalışan Oscar Veneszee Jr, kendisi gibi siyahi iki kişinin işe alım sürecini başlattığını ancak firmanın süreci durdurduğunu iddia etti. Fırsat Eşitliği İstihdam Komisyonu’na başvuruda bulunan Jr, benzer sorunların daha önce de yaşandığını hatırlattı.

Haziran 2020’de bazı Facebook çalışanları, eski Başkan Trump tarafından yayınlanan nefret söylemlerine müdahale etmediği için Facebook’u protesto ettiklerini açıklamıştı. İddia ile ilgili basın tarafından yöneltilen soruları cevapsız bırakan firma, henüz resmi bir açıklama yapmadı.

2018 yılında Facebook yöneticilerinden biri olan Mark Luckie, son iş gününde siyahi çalışanlara kötü muamele yapıldığıyla ilgili bir not yayınladı. Yayınlanan notun soruşturmaya dahil edilip edilmeyeceği henüz bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Facebook yeni bir soruşturma ile gündemde için yorumda bulun

    Facebook yeni bir soruşturma ile gündemde için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Facebook yeni bir soruşturma ile gündemde için ilk yorumu yapabilirsin.