Facebook, yapay zekaya gereksiz bilgileri unutmayı öğretti

Yöntem Expire-Span olarak adlandırıldı. Böyle bir mekanizmanın ortaya çıkması , AI’nın önemli ve ikincil bilgiler arasında ayrım yapmaması gerçeğiyle açıklandı . Bu, sistemin bunları aynı verimlilikle işlemesine ve eşit miktarda veri harcaması gerçeğine yol açıyor.

Ayrıca Bkz. “GitHub’a video yükleme özelliği geldi” İlginizi Çekebilir Facebook insan aklını okuyup, yazıya dökebilen yapay zeka geliştiriyor

Son kullanma tarihinin ortaya çıkması nedeniyle, sinir ağlarının bilgi sıralama ve depolama konusunda daha seçici olurken, işlem için bilgi işlem kaynaklarından tasarruf edilmesi hedefleniyor. Expire-Span, belirli bir bağlamda AI için hangi bilgilerin en yararlı olacağını tahmin eder ve ardından buna bir son kullanma tarihi atar. Bu da sisteme her yeni parça sunulduğunda gerçekleşir.

İnsan beynine yakın bir yapay zeka hedefleniyor

Verilerin önem derecesi, yararlılıklarına ayrılan süreyi doğrudan etkiliyor. Sonuç olarak da sinir ağları, ilgili bilgileri güncelleyerek hafızayı gereksiz bilgilerden kurtarabiliyorlar.

Bu yöntemin incelenmesi henüz erken bir aşamada. Gelecekte, Facebook araştırma ekibi, yeni bilgileri mevcut teknolojinin kaldırabileceğinden daha hızlı özümseme becerisiyle, yapay zeka için insan özelliklerine yakın bir bellek geliştirmek planlıyor.

https://www.engadget.com/fb-trained-ai-to-treat-irrelevant-data-like-spoiled-milk-130038110.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Facebook, yapay zekaya gereksiz bilgileri unutmayı öğretti için yorumda bulun

    Facebook, yapay zekaya gereksiz bilgileri unutmayı öğretti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Facebook, yapay zekaya gereksiz bilgileri unutmayı öğretti için ilk yorumu yapabilirsin.