Facebook siyasi reklamlarla ilgili yeni bir adım attı

Hatırlayacağınız üzere Facebook’un siyasi reklam yasağı, seçimlerin sona ermesinden bu yana yürürlükteydi. Aradan geçen uzun zaman sonra şirket, bu yasaklarla ilgili yeni bir karar aldı. Facebook, sosyal konulara değinenler de dahil olmak üzere siyasi reklam yasağını 4 Mart‘ta kaldıracağını duyurdu. Platform, 3 Kasım gecesi 2020 Başkanlık seçimi anketlerinin sona ermesinin ardından politikayı uygulamaya koydu.

Facebook beş ay aradan sonra yasağa son veriyor

Facebook, yasağı yanlış bilgi ve “karışıklığı” önlemek için koyduğunu açıkladı. Eski Başkan Donald Trump, seçimi kabul etmeyi reddettiğinde ve 6 Ocak Capitol isyanı meydana geldiğinde, şirket yasağı uzattı.

Şimdi ise uygulamaya konulduktan neredeyse beş ay sonra, bu yasak sona eriyor. Facebook yarın sabah yeni reklamları kabul etmeye başlamayı planlıyor. Geçen ay siyasi reklam yasağını kaldıran Google da benzer bir yol izledi.

Facebook kendi payına, konuyla ilgili politikalarını yeniden gözden geçirme fikrine açık görünüyor. Aynı zamanda şirket önümüzdeki birkaç ay içinde nasıl çalıştıklarını incelemenin ve daha fazla değişikliğin gerekip gerekmediğine karar vermenin zaman alacağını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Facebook siyasi reklamlarla ilgili yeni bir adım attı için yorumda bulun

    Facebook siyasi reklamlarla ilgili yeni bir adım attı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Facebook siyasi reklamlarla ilgili yeni bir adım attı için ilk yorumu yapabilirsin.