Facebook paylaşım engeli kararı ile gündemde!

İnternet dünyası Avustralya Parlamentosu‘nun Google ve Facebook’u haberlerini gösterdiği kurumlara ödeme yapmak zorunda bırakan yasa tasarısını meclisten geçirmeye hazırlanmasını konuşuyor. Google bu konuda ilk açıklamayı yapan şirket oldu ve bunun “uygulanamaz” olduğunu dile getirdi.

Facebook ise benzer şekilde bu yasa tasarısının kabul edilmeyeceğini dile getirdi ve uygulamaya konulması halinde Avustralya’da yaşayan kullanıcıların haber paylaşmasını engelleme kararı aldı.

Facebook Avustralya’da haber paylaşımını yasaklıyor

Facebook’un Avustralya ve Yeni Zelanda Genel Müdürü William Easton konu hakkında yazdığı blog yazasında, bir seçim yapmak zorunda bırakıldıklarını ve zor bir karar alarak haber paylaşmayı yasaklayacaklarını açıkladı.

Bu engelin etkisi Avustralya ile sınırlı kalmayacak. Zira ülkede haber paylaşılmayacağı için dünya genelindeki kullanıcılarda Avustralya ile ilgili haberleri göremeyecek. Kısıtlama için özel bir algoritma kullandığını belirten Facebook hatalı olarak kaldırılan içerikler için form oluşturacağını duyurdu.

Google yukarıda belirttiğimiz üzere Avustralya’nın aldığı bu kararı kabul edilemez olarak nitelendirmiş ve ülkeyi terk edebileceğini de dile getirmişti. Bu konuda geri adım atan teknoloji devi, Rupert Murdoch’s News Corp. gibi Avustralya’nın büyük medya kuruluşlarıyla anlaşma yapmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Facebook paylaşım engeli kararı ile gündemde! için yorumda bulun

    Facebook paylaşım engeli kararı ile gündemde! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Facebook paylaşım engeli kararı ile gündemde! için ilk yorumu yapabilirsin.