Facebook, Covid-19 politikaları ile ilgili kararı verdi

Facebook, Gözetim Kurulu talebinin ardından Covid-19 politikalarını gevşetmeyeceğini belirtti. Sosyal medya şirketi, Gözetim Kurulunun geçen ay kullanıcılardan gelen ilk temyiz başvurusuna karar vermesiyle birlikte yaptığı tavsiyeleri kabul edip etmeyeceğine karar verdi.

Facebook standartlarını gevşetmeyecek

Facebook, verdiği yanıtlar arasında Covid-19 yanlış bilgisini kaldırmaya yönelik standartları gevşetmeyeceğini, ancak kullanıcılara gönderilerini bir insanın mı yoksa otomatik filtreleme sisteminin mi sildiğini açıklayacağını test edeceğini belirtti.

Gözetim Kurulu incelediği altı vakaya dayanarak 17 tavsiyede bulundu. Yönetim kurulunun temyiz davalarına ilişkin kararlarının aksine, Facebook’un tavsiyeleri benimsemesi gerekmiyor. Ancak en azından bunları dikkate alacağını kabul etmesi gerektiği ifade ediliyor.

Facebook’a verilen bir öneri, Facebook’un hidroksiklorokin ve azitromisinin etkili COVID tedavileri olduğunu söylediği için bir kullanıcının gönderisini kaldırdığı bir vakadan kaynaklanıyor. 

Şirket, yönetim kurulunun küresel sağlık kuruluşlarıyla yaptığı istişareye dayanarak bu ifadenin yorumlamasına katılmıyor. Bunun için “yakın bir zarara” yol açabilecek yanlış bilgiler içeren yayınlara karşı uygulanmasını engelleme tavsiyesine uymayacağını belirtiyor.

Daha ilginç yanıtlardan biri, Facebook’un nefret figürleri de dahil olmak üzere “tehlikeli kişi ve kuruluşlara” yönelik yasağıyla ilgili politikalarını nasıl netleştireceği olarak öne çıkıyor.

Kurul, Facebook’un Nazi propaganda bakanı Joseph Goebbels’e atıfta bulunan bir gönderiyi kaldırmasının ardından açıklamayı önerdi, ancak kullanıcı Goebbels‘i olumsuz bir şekilde eski Başkan Donald Trump ile karşılaştırmayı amaçladıklarını belirtti.

Facebook, açık bir şekilde kınanmadığı takdirde nefret içerikli gönderileri kaldırabileceğini belirtmek için dil eklemeyi planladığını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Facebook, Covid-19 politikaları ile ilgili kararı verdi için yorumda bulun

    Facebook, Covid-19 politikaları ile ilgili kararı verdi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Facebook, Covid-19 politikaları ile ilgili kararı verdi için ilk yorumu yapabilirsin.