Eviation, Alice adlı elektrikli uçağını yakında gökyüzü ile buluşturmaya hazırlanıyor

İsrail ve ABD ortaklığıyla kurulan Eviation adlı girişim, Eviation adı verilen tam elektrikli lüks uçağın test uçuşlarına yakında başlamaya hazırlanıyor. 11 kişilik oturma kapasitesine sahip uçak, 820 kWh güç sunan pil paketi sayesinde tek şarjla 814 km menzil vadediyor.

Sessiz uçuş deneyimi

Kanatlarda birer ve kuyruk kısmında da bir olmak üzere toplamda üç elektrikli motorla donatılan uçak Magnix Electric tarafından geliştirilen sistemleri kullanıyor. Uçağın gövdesi kadar iç dekorasyonu da gelecek çizgilerini yansıtacak şekilde tasarlanmış. İki kişilik ekip ile birlikte dokuz yolcuyu gökyüzüyle buluşturacak uçak, elektrikli motorlarının sağlayacağı sessizlikle seyahat edenlere alışmadık bir deneyim yaşatabilecek.

İlginizi Çekebilir Sesten hızlı uçak yolculuğu bir kez daha çok yakın! Boom Supersonic, XB-1’i tanıttı Ayrıca Bkz. “ABD, Hava Kuvvetleri filosundaki savaş uçağı çeşitliliğini azaltıyor: F-22, erken emekli olacak”

407 km/s maksimum hıza ulaşabilen ve 814 km menzille gelen uçağa bu verileri sağlayan ise haliyle hava aracındaki lityum iyon pil paketi. Alice’in 6,668 kg olan maksimum kalkış yükünün yarısından fazlasını götüren piller tam 3,720 kg ağırlığında. Söz konusu ağırlığı telafi etmenin yolu da gövdenin oldukça hafif kompozit malzemelerden üretilmesinde yatıyor.

Peki böyle bir uçağı uçurmanın maliyeti ne olacak? Bu konuda Eviation, cevabı elektrikli araçları örnek alarak vermiş. Bilindiği üzere lityum iyon pillerin maliyetinden ötürü pahalı olan elektrikli araçlar, düşük yakıt ve bakım maliyetleri ile bu açığı kapatabiliyor. Alice’in de rakibi uçaklara kıyasla ilk etapta pahalı olan fiyatı, ileriki dönemde düşecektir.

https://newatlas.com/aircraft/eviation-alice-magnix/

  • Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • Eviation, Alice adlı elektrikli uçağını yakında gökyüzü ile buluşturmaya hazırlanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Eviation, Alice adlı elektrikli uçağını yakında gökyüzü ile buluşturmaya hazırlanıyor için yorumda bulun

    Eviation, Alice adlı elektrikli uçağını yakında gökyüzü ile buluşturmaya hazırlanıyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Eviation, Alice adlı elektrikli uçağını yakında gökyüzü ile buluşturmaya hazırlanıyor için ilk yorumu yapabilirsin.