Epic Games Apple davasında yeni bir cephe açtı

Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games, Avrupa Komisyonu’na Apple hakkında resmi bir antitröst (tekelleşme) şikayeti gerçekleştirdiğini duyurdu. Söz konusu şikayet, iki firma arasındaki dava için yeni bir cephe açıldığını anlamına geliyor. Daha önce aynı sebepten ABD, İngiltere ve Avustralya’da da davalar açılmıştı.

Epic Games Apple ile olan savaşını büyütüyor

Epic Games, Avrupa Komisyonu’na yaptığı şikayette, Apple’ın dikkatle tasarlanmış bir şekilde kurallara aykırı kısıtlamalar yürüterek uygulama dağıtımı ve ödeme süreçlerinde rekabet anlayışını tamamen ortadan kaldırdığını iddia etti. Firma ayrıca tüketicilerin daha yüksek fiyatlar ödemesine yol açtığını belirterek Apple’ın platformundaki geliştiriciler üzerinde normalden daha fazla kontrol sağladığını kaydetti.

Duyuruda Apple tarafından gelecek bir zararın AB piyasasında kabul edilemeyecek olduğunun altını çizen şirket, bunun yerine rekabete aykırı hamleleri incelemek için zamanında ve etkili çözümler istedi. Epic Games CEO’su Tim Seeney de “Yalnızca Birliğin bu platform şirketlerinin ikincil pazarlar üzerinde kontrol sağlamak ve onları her rakiple eşit şartlarda rekabet etmeye zorlamak için donanım üzerindeki kontrollerini kullanan yasağını görmek istiyoruz” dedi.

Yapılan şikayet Epic’in Apple ile devam eden anlaşmazlığında yaptığı son hamle oldu. Firma, App Strore’un sahibi olan Apple ile yazılım dağıtımı üzerindeki kontrolünü ve ödemelerle ilgili politikalarını eleştirmiş, bunun akabinde de uygulama için satın alımlarda yüzde 30 oranında kesinti uygulanmıştı. CEO Tim Sweeney konuyla ilgili, “Bu yüzde 30 kesintiyi vergi olarak nitelendiriyoruz” diyerek teknoloji devinin haksız bir kazanç sağladığı görüşünü savunmuştu.

Tüm bu gelişmeler ise Fortnite’ın App Store’dan kaldırılmasına kadar gitti. Daha sonrasında Epic, Apple’ın 1984 temalı reklamına göndermede bulunarak tepkisini ortaya koydu. Kasım ayında da firma diğer geliştiricilerin ve düzenleyicilerin baskılarına yanıt olarak, yıllık geliri 1 milyon dolardan az olan geliştiricilerin App Store komisyonunu yüzde 15 düşüreceğini açıkladı. Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından iki dev firmanın Mayıs ayında mahkeme salonlarına taşacak kapışması, konuyla ilgili bizlere nihai kararı bildirecek gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Epic Games Apple davasında yeni bir cephe açtı için yorumda bulun

    Epic Games Apple davasında yeni bir cephe açtı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Epic Games Apple davasında yeni bir cephe açtı için ilk yorumu yapabilirsin.