Elektrikli Opel Manta GSe tanıtıldı: Retro tasarım, modern teknolojiler

Bir süredir ipucu görselleriyle karşımıza çıkan Opel Manta GSe Elektromod‘un örtüsü bugün kaldırıldı. Bu özel proje hem Opel Manta’nın 50. yıl dönümünü kutlamak hem de yüksek performanslı elektrikli otomobillerde kullanılacak GSe isminin ön gösterimi için geliştirildi.

Opel Manta GSe neler sunuyor?

Opel Manta GSe, Alman markanın ilk restomod projesi olarak karşımızda. Kabaca restorasyon ve modernizasyon olarak tanımlayabileceğimiz “restomod” dahilinde kompakt Alman coupe’nin klasik gövdesine elektrikli araç teknolojilerinin de dahil olduğu modern bileşenler entegre edilmiş. Bu kapsamda orijinal modeldeki 1.6 litre dört silindirli motorun yerini 145 beygir güç ve 225 Nm tork üreten bir elektrik motoru almış.

Klasik Manta’daki arkadan itiş düzeni ve dört ileri manuel şanzıman ise korunmuş. Bir elektrikli araçta manuel şanzıman oldukça ilginç fakat bunun özel bir proje olduğunu unutmamak gerek. Öte yandan Manta GSe’yi dördüncü vitese sabitlenmiş şekilde otomatik olarak da kullanmak mümkün. Bu noktada diğer elektrikli araçlardaki gibi kalkış anından itibaren maksimum torkun keyfi sürülebiliyor.

İlginizi Çekebilir Elektrikli Opel Manta projesinden yeni teaser geldi

Opel Manta GSe’de 31 kWh kapasiteye sahip lityum iyon batarya paketi bulunuyor. Bu da Opel’in açıklamasına göre otomobilin tek şarjla 200 kilometre civarında sürüş menzili sunmasını sağlıyor. Tabii bu tek seferlik bir proje olduğu için bu değer sertifikalandırılmamış. Son olarak elektrikli Manta GSe’de rejeneratif fren sistemi ve 9kW dahili şarj kablosu bulunuyor. Otomobilin tamamen şarj olması yaklaşık 4 saat sürüyor.

Ayrıca Bkz. “Elektrikli araçlar için şarj altyapısını inşa etmek üzere yol haritası hazırlandı”

Dış tasarıma baktığımızda Manta’nın klasik şeklinin korunduğunu görmekteyiz. Ön bölümdeki Pixel Vizor ise modern dokunuşlar arasında. Boydan boya uzanan bu alanda fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi çeşitli mesajlar yer alıyor. Arkadaki ikonik yuvarlak stop lambaları da artık üç boyutlu LED ünitelerden oluşuyor. Sarı ve siyah renk kombinasyonu ile özel olarak tasarlanan 17 inçlik jantlar da Manta GSe’nin tasarımını tamamlayan detaylardan.

Opel Manta GSe’nin iç mekanı da değişimden nasibini almış. Bu alanda Alman markanın en yeni dijital ekranları karşımıza çıkıyor. Pure Panel olarak adlandırılan bu alanda 12 inç dijital gösterge ve 10 inç multimedya ekranları mevcut. Bunun yanı sıra Marshall imzalı yüksek kaliteli ses sistemi de özellikler arasında. Son olarak, sarı renkli detaylar ve bolca Alcantara döşemenin kullanıldığı alanda orijinalindekine göre daha iyi destek ve konfor sunan spor koltuklar da dikkat çekiyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Opel Manta GSe Elektromod projesi GSe rozetini son kez gördüğümüz bir proje olmayacak. Opel, yakın gelecekte aynı rozeti takacak yüksek performanslı elektrikli modeller üzerinde çalışıyor. Corsa-e’nin performanslı versiyonu da bunlardan biri olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Elektrikli Opel Manta GSe tanıtıldı: Retro tasarım, modern teknolojiler için yorumda bulun

    Elektrikli Opel Manta GSe tanıtıldı: Retro tasarım, modern teknolojiler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Elektrikli Opel Manta GSe tanıtıldı: Retro tasarım, modern teknolojiler için ilk yorumu yapabilirsin.