Dünya üzerindeki en yumuşak beyin implantı geliştirildi

Günümüzde gelişen teknoloji tıp alanına da yansımış durumda bulunuyor ve çeşitli amaçlar için çeşitli implantlar hızla geliştirilmeye devam ediyor ancak implantlar bazı durumlarda vücudun immün ( bağışıklık ) sistemini uyarıp yabancı cisim reaksiyonuna sebep olabiliyor. Şimdi ise bilim insanları bu durumu iyileştirmek amacıyla yumuşak silikondan oluşan beyin implantı geliştirdi.

Günümüzde beyin dokusu için oldukça yumuşak ve biyolojik olarak uyumlu implantlar geliştirilmesine rağmen genel olarak bu implantlar beyin dokusundan daha sert yapıda bulunuyor ve bu sebeple yabancı cisim reaksiyonları gelişebiliyor. Yabancı cisim reaksiyonları neticesinde inflamasyon oluşuyor ve söz konusu implantın çevresi skar yani nedbe dokusuyla kaplanabiliyor.

İlginizi Çekebilir Kandaki ilaç düzeyini tespit edebilen sensör geliştirildi

Beyin implantları

Kanada’da bulunan McGill University kurumu araştırmacıları yaklaşık olarak dikiş iğnesi ( 0,2 mm ) kalınlığına sahip silikon implant geliştirdi. Geliştirilen implant şu ana kadar geliştirilen en yumuşak implant olarak nitelendirilmekle birlikte implant şekerden imal edilmiş mikro iğneler içerisine ekleniyor.

Söz konusu iğneler vasıtasıyla ilgili implant ilgili beyin dokusuna yerleştiriliyor ve daha sonra şekerden imal edilen iğneler zararsız bir şekilde çözünüyor.

Ayrıca Bkz. “Migren tedavisinde kullanılan aşılar Türkiye’de de uygulanacak”

Yeni implant yürütülen laboratuvar deneylerinde başarılı sonuçlar göstermekle birlikte fare deneylerinde de olumlu sonuçlar verdi. Ayrıca fareler implantasyondan 9 hafta sonra tekrar incelendi ve yabancı cisime bağlı inflamasyon derecesinin; normal olarak rutinde kullanılan geleneksel implantların oluşturduğu inflamasyondan çok daha az olduğu tespit edildi.

Yeni araştırma Advanced Materials Technologies adlı dergide yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dünya üzerindeki en yumuşak beyin implantı geliştirildi için yorumda bulun

    Dünya üzerindeki en yumuşak beyin implantı geliştirildi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünya üzerindeki en yumuşak beyin implantı geliştirildi için ilk yorumu yapabilirsin.