Çin’den tarihi bir başarı daha: Mars’a iniş yapabilen ikinci ülke oldu

Çin’in tarihi Mars misyonu Tianwen-1’de nihayet mutlu sona ulaşıldı. Görevin en önemli parçası olan Zhurong isimli gezgin, bugün Kızıl Gezegen’in yüzeyine kusursuz bir iniş gerçekleştirdi. Çin böylece ABD’nin ardından Mars’a iniş yapabilen ikinci ülke olarak tarihe geçmiş oldu.

İlginizi Çekebilir Çin, Mars’a giriş yaptı: Tarihi iniş öncesinde büyük başarı

Zhurong gezgini geçtiğimiz Şubat ayında Tianwen-1 misyonu dahilinde Mars’ın yörüngesine ulaşmıştı. Çinli araştırmacılar, geride bıraktığımız üç aylık süreçte gezegeni detaylı bir şekilde inceleyip iniş için en iyi konumu belirlemeye çalıştı. Zhurong bu araştırma sürecinin ardından bugün Mars’ın Utopia Planitia isimli bölgesine inişini gerçekleştirdi. Utopia Planitia ayrıca NASA’ya ait olan Viking 2 uzay aracının 1976’da iniş yaptığı bölgeydi.

Zhurong gezgini şu anda iniş aracına kenetli halde bulunuyor. Önümüzdeki süreçte ise iniş aracından ayrılıp Kızıl Gezegen’i keşfetmeye başlayacak. Gezginin en az 90 gün boyunca Mars’ta çalışmalar yapması bekleniyor. Çin, Zhurong misyonundaki en büyük amaçlarının Mars’ın toprak yapısını araştırmak ve yüzeyde su buzları aramak şeklinde olacağını belirtti.

Çinli araştırmacıların ifadelerine göre Zhurong gezgini üzerinde toplam altı bilimsel ekipman taşıyor. Bunların arasında iki adet panoramik kamera, yeraltı radarı ve manyetik alan dedektörü olduğu belirtildi. Ayrıca Curiosity gözlem aracındakine benzer bir lazer de yer alıyor. Zhurong bu lazeri yüzeydeki taşları vurup bileşenlerini incelemek için kullanacak.

Uzay araştırmalarında son yıllarda inanılmaz adımlar atan Çin, ABD’nin bu alandaki egemenliğini sonlandırmayı amaçlıyor. Zhurong gezgininin bugünkü inişini bu anlamda çok büyük bir adımdı. Bugüne kadar Kızıl Gezegen’e NASA, Sovyet Uzay Programı ve Avrupa Uzay Ajansı bir uzay aracı indirmeyi denemiş olsa da aralarından yalnızca NASA başarıya ulaşabilmişti. Şimdi Çin bu alanda da ABD’yi yakalamayı başardı.

https://news.cgtn.com/news/2021-05-15/China-s-probe-lands-on-Mars-10h4ctrNmla/index.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çin’den tarihi bir başarı daha: Mars’a iniş yapabilen ikinci ülke oldu için yorumda bulun

    Çin’den tarihi bir başarı daha: Mars’a iniş yapabilen ikinci ülke oldu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çin’den tarihi bir başarı daha: Mars’a iniş yapabilen ikinci ülke oldu için ilk yorumu yapabilirsin.