Çin, yerli motorunu entegre ettiği savaş uçağı çeşitliliğini artırdı

Çin, milli imkânlarla ürettiği WS-10B Taihang turbofan motorunu kullandığı uçak sayısını artırdı. Daha önce J-11B ve J-16 savaş uçaklarının çift motor konfigürasyonlarında kullanılan motor, ilk kez tek motorlu operasyonel bir J-10C av bombardıman uçağına takılı halde görüntülendi.

Motor, rüştünü ispatladı

Çin havacılık endüstrisi için bir kilometre taşı anlamına gelen gelişme, ülkenin kendi imkânlarıyla ürettiği motorun performans ve güvenirlik alanında yetkilileri tatmin ettiği anlamına geliyor. Çin Hava Kuvvetleri, WS-10B Taihang motorunu J-10’larda 2011 yılından itibaren test ediyordu.

Ayrıca Bkz. “Endonezya’dan sahil güvenlik botuyla tankı harmanlayan deniz aracı: Tank Bot!”

Çift motorlu Shenyang J-11 ve J-16 savaş uçaklarında 2010 yılından itibaren kullanılan WS-10’lar, geliştirilme sürecinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle bugüne kadar tek motorlu uçaklarda tercih edilmiyordu. Ülke, Uçak gemilerinde görev yapan Shenyang J-15 ve J-10’ların ilk bloklarında Rusya’dan ithal ettiği AL-31 motorlarını kullanıyordu.

CFM International CFM56 ve General Electric F101 motorlarından geliştirilen WS-10, 2006 yılında tanıtılmış ancak yaşanılan sorunlar nedeniyle seri üretimi bir süre iptal edilmişti. 

https://www.defensenews.com/global/asia-pacific/2021/05/11/china-fields-j-10-jets-powered-by-homemade-engine/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çin, yerli motorunu entegre ettiği savaş uçağı çeşitliliğini artırdı için yorumda bulun

    Çin, yerli motorunu entegre ettiği savaş uçağı çeşitliliğini artırdı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çin, yerli motorunu entegre ettiği savaş uçağı çeşitliliğini artırdı için ilk yorumu yapabilirsin.