Chrome OS, yerleşik bir ekran kaydediciye kavuşuyor

Genellikle ucuz, dayanıklı ve güvenli yapıları ile popülerlik kazanan Chromebook’lar, yerleşik bir ekran kaydediciye kavuşuyor. Ayrıca Chromebook’lar bu yapısı itibari ile okullarda kullanılan popüler dizüstü bilgisayarlar olarak öne çıkıyor.

Google, onları daha da öğrenci dostu yapmak istiyor ve eğitim odaklı ürünlerinde bir dizi güncelleme ile birlikte yeni özellikler duyurdu. Şirket 40 yeni Chrome cihazı vaat etmenin yanı sıra işletim sistemine erişilebilirlik iyileştirmeleri ve yerleşik bir ekran kaydedici getiriyor.

Google, Chromebook’ları daha öğrenci dostu yapmak istiyor

Ekran kaydedici Mart ayına kadar tüm Chromebook‘larda kullanılabilir olacak. Bu özelliğin kullanıcıların bir şeyleri başkalarına nasıl yapacaklarını öğretmesi konusunda kolaylık sağlayacağı düşünülüyor.

Google, 40 yeni cihazın ne olduğuna dair ayrıntıları paylaşmasa da, bunların dönüştürülebilir ve dokunmatik ekran, ekran kalem desteği, çift kamera ve LTE bağlantısı gibi şeyler sunduğunu belirtti.

Ayrıca, aralarından seçim yapabilecek çok sayıda Chromebook olacağından, şirket kullanıcıların kendileri için doğru olanı seçmesi adına yeni bir kılavuz da başlattı.

Erişilebilirlik iyileştirmeleri tarafında ise Google, işletim sistemi için ChromeVox ekran okuyucusunun “geliştirilmiş eğiticiler, ChromeVox menülerini arama yeteneği ve metnin diline göre ekran okuyucunun sesini otomatik olarak değiştiren yumuşak ses değiştirme gibi yeni özelliklere sahip olduğunu” belirtiyor.

Şirket ayrıca ebeveynlerin, çocuklarının okul hesaplarını Family Link ile yönetilen kişisel hesaplarına eklemelerine izin verecek. Bu şekilde, öğrenciler okul hesaplarında evde oturum açabilecek ve ihtiyaç duydukları uygulamaları ve web sitelerini kullanabilirken, ebeveynleri cihaz ve uygulama kullanımı için izinleri yönetebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Chrome OS, yerleşik bir ekran kaydediciye kavuşuyor için yorumda bulun

    Chrome OS, yerleşik bir ekran kaydediciye kavuşuyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Chrome OS, yerleşik bir ekran kaydediciye kavuşuyor için ilk yorumu yapabilirsin.