Çarpıcı iddia: iPhone 14 Pro ‘çentiksiz’ olacak

Apple, ilk olarak iPhone X ile hayatımıza soktuğu çentikli tasarımına iPhone SE serisi dışında tüm iPhone’larda yer veriyor. Şirketin yüksek güvenlikli yüz tanıma özelliği Face ID’nin çalışabilmesini sağlayan donanımlara ev sahipliği yapan çentik tasarımının, 2022 yılında çıkacak iPhone 14 serisiyle birlikte tarihin tozlu sayfalarına karışacağı belirtiliyor.

İddianın kaynağı, Apple ile alakalı söylentileriyle tanınan ünlü analist Ming-Chi Kuo’dan geldi. Kuo’nun raporlarına göre Apple, iPhone 14 serisinde delikli ekran tasarımına yer verecek. Yani yaklaşık 5 yıldır şirketle özdeşleşen çentik tasarımı, 2022’den itibaren hayatımızdan çıkacak ve yerine, özellikle Samsung telefonlarda görmeye alışık olduğumuz delikli ekran tasarımı hayatımıza girecek.

iPhone 14 ile, çentiksiz iPhone’lar geri dönüyor!

Raporlara göre Apple, iPhone 14 serisinin tamamından çentiği çıkarmayı düşünmüyor. Bunun yerine şirket, sadece serinin üst seviye modelleri olan “Pro” varyantlarından çıkaracak. Yani, “Pro” olmayan diğer modellerde yine çentikli ekran tasarımını göreceğiz.

iPhone 14’te çentik olmayacak

Bu noktada Apple’ın iPhone 14 serisinde Face ID teknolojisini hala devam ettirip ettirmeyeceği de merak ediliyor. Apple’ın çentiği kullanmasının en önemli sebebi, Face ID’yi çalıştıran 3 boyutlu yüz tanıma sensörlerini iPhone ekranına yerleştirebilmekti. Ancak çentik kaldırılırsa, iPhone’ların üst tarafındaki ekran bölümünde sensörlerin gizlenebileceği bir yer kalmıyor.

Apple’ın, iPhone’lara ekran altı TouchID veya TouchID + FaceID kombinasyonunu ekleme planının olduğunu biliyoruz. 2022 yılında piyasaya çıkacak iPhone 14 serisinde ekran altı Touch ID desteğinin yer alması bekleniyor. Fakat şimdilik bu beklentiyi doğrular nitelik bir bilgi yok.

5G destekli iPhone SE yolda

Apple, 2022’de uygun fiyatlı 5G destekli iPhone SE modelini tanıtacak.

Analist Kuo’nun raporunda, Apple iPhone SE ile ilgili bilgiler de yer alıyor. Kuo’ya göre Apple, 2022’de 5G destekli bir iPhone SE modelini piyasaya sürecek. Bu yeni SE modeli, 4.7 inç boyutunda olacak Touch ID desteğini de korumaya devam edecek. Apple’ın bu hamle sayesinde, 5G destekli giriş seviyesi iPhone modellerinin satışlarını artırması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çarpıcı iddia: iPhone 14 Pro ‘çentiksiz’ olacak için yorumda bulun

    Çarpıcı iddia: iPhone 14 Pro ‘çentiksiz’ olacak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çarpıcı iddia: iPhone 14 Pro ‘çentiksiz’ olacak için ilk yorumu yapabilirsin.