BioNTech CEO’su Şahin 120 milyon doz aşı için tarih verdi

T.C. Sağlık Bakanlığı ile BioNTech/Pfizer arasında koronavirüs aşı tedariki için yeni sözleşme imzalandı. Yeni sözleşmeyle birlikte Türkiye 120 milyon doz aşı için anlaşmaya vardı. Aşının tamamı 4 ay içinde gelmiş olacak.

Bugün düzenlenen Bilim Kurulu toplantı sonrasında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin ortak açıklama yaptı. Prof. Dr. Şahin, Türkiye’ye ne zaman ne kadar doz BioNTech/Pfizer aşısı geleceğini açıkladı.

İlginizi Çekebilir İkinci doz aşı randevularını erteleme kararında geri adım

BiONTech/Pfizer aşıları ne zaman gelecek?

Prof. Dr. Şahin’in açıklamalarına göre Türkiye’ye 6,1 milyon doz koronavirüs aşısı teslim edildi. 15 Haziran’a kadar 14,2 milyon, Haziran sonuna kadar toplam 30 milyon doz aşı teslim edilmiş olacak. Eylül sonuna kadar 120 milyon doz aşı teslim edilecek.

Prof. Dr. Şahin, Türkiye’de aşı üretimi ve Ar-Ge çalışmaları düşüncesinin olduğunu ifade etti. Bakan Koca, Haziran ayının ilk yarısında bu konuyu karşılıklı görüşmeyi istediğini duyurdu.

Ayrıca Bkz. “Koronavirüs testi yapan AI Resp uygulaması yayınlandı”

65 yaş üstünde aşılama oranı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 65 yaş üstü kişilerdeki aşılama oranının yüzde 84 olduğunu ve bunun oranın yüzde 90’ın üzerinde olmasının hedeflendiğini belirtti. Aşı takvimine göre 55 yaş ve üstündeki kişiler ile öncelikli meslek grubu çalışanları aşılanıyor. Bugüne kadar yaklaşık 27 milyon doz aşı yapıldı ve 11 milyon kişi ikinci doz aşısını oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. BioNTech CEO’su Şahin 120 milyon doz aşı için tarih verdi için yorumda bulun

    BioNTech CEO’su Şahin 120 milyon doz aşı için tarih verdi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak BioNTech CEO’su Şahin 120 milyon doz aşı için tarih verdi için ilk yorumu yapabilirsin.