Biden, yarı iletken çip kıtlığına çözüm getiriyor

Çiçeği burnunda Amerikan Başkanı Joe Biden, otomobil ve akıllı telefon gibi ürünlerin üretimini engelleyen küresel yarı iletken çip kıtlığına ilişkin artan endişeleri gidermek için bir yönetim emri imzalayacak.

Yarı iletken çip eksikliği giderilecek

Edinilen bilgilere göre Beyaz Saray’ın idari emri, federal hükümeti bilgisayar çipleri ve elektrikli araçlarda kullanılanlar gibi büyük kapasiteli piller de dahil olmak üzere dört ürün setindeki tedarik zincirlerini 100 günlük inceleme yapmaya yönlendirecek. Söz konusu çip kıtlığının yaşanmasındaki en büyük etken hiç kuşkusuz koronavirüs salgınının yarattığı bir dizi gelişmeydi. Zira günlük yaşamın büyük bir kısmının çevrimiçi hale gelmesi, elektronik ürünlere olan talebi daha da artırmıştı. Üstüne üstlük salgın döneminde çip üretiminin de yavaşlaması ve eski başka Trump’ın da Çin’le yürüttüğü ticari savaş işleri daha da zorlaştırmıştı.

Bu da Apple, AMD, Sony ve Qualcomm gibi şirketlerin iPhone ve Playstation 5 gibi ürünler de dahil olmak üzere yaşanan kıtlıkla ilgili endişeleri artırdı. Ay başında otomobil, telekomünikasyon ve teknoloji endüstrileri için lobi grupları, Beyaz Saray’ı ziyaret ederek yerel çip araştırma üretimi için ek fon sağlanması için Kongre ile birlikte çalışmayı önerdi.

Gruplar tarafından geçen hafta Biden’a yazılan bir mektupta, “Yarı iletkenler, ekonomimizi besleyen, Amerikan yenilikçiliğine katkıda bulunan ve ulusal güvenliğimizi artıran ürün ve hizmetlerin sağlanmasında kritik rol oynamaktadır. Yarı iletkenlerin merkezi rolü göz önüne alındığında, araştırma, tasarım ve imalatta ABD’nin konumunu güçlendirmek ulusal bir önceliktir” denildi.

Yetkililer yarı iletken tedarik zincirinin dışında, Biden’in siparişinin savunma, halk sağlığı, biyolojik hazırlık, bilgi iletişim teknolojisi, ulaşım ve enerji ve gıda üretim sektörlerinde de benzer incelemeler yapılmasını gerektirdiğini ifade etti.

Kaynak: The Verge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Biden, yarı iletken çip kıtlığına çözüm getiriyor için yorumda bulun

    Biden, yarı iletken çip kıtlığına çözüm getiriyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Biden, yarı iletken çip kıtlığına çözüm getiriyor için ilk yorumu yapabilirsin.