Bakan Karaismailoğlu: 5G yakında bizlerle olacak

ABD, Güney Kore ve İngiltere gibi ülkelerde 5G teknolojisi test edilmeye başlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’de de TÜBİTAK önderliğinde gerçekleştirilen 5G çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.

Bakan Karaismailoğlu, 5G çalışmaları ile ilgili açıklama yaptı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) yapılan toplantıda konuşma yapan Bakan Karaismailoğlu, ” Ülkemizde bilişim ve iletişim sektöründe yerli ve milli donanım kullanımı için çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca üreteceğimiz donanımları yerli ve milli yazılımlar ile destekleyerek dışa bağımlılığı azaltacağız. ” ifadelerini kullandı.

Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi ile ilgili de açıklamada bulunan Karaismailoğlu, ” 2017 yılında kurulan Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK), 14 firma ve 3 mobil işletmeciden oluşuyor. TÜBİTAK’ın destekleriyle HTK, Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’ni gerçekleştirecek. 5G çekirdek şebeke, 5G baz istasyonu, 5G’ye özel yönetim, servis ile operasyon yazılım ürünleri gibi kritik önemdeki konulara daha fazla yoğunlaşacağız. ” dedi.

2020 ile 2025 yılı arasında mobil teknolojiler için yapılacak 1.1 trilyon dolarlık yatırımın yaklaşık yüzde 80’inin 5G teknolojileri için olacağını belirten Karaismailoğlu, yerli ve milli ürünler için patent başvurusu da yapılacağını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bakan Karaismailoğlu: 5G yakında bizlerle olacak için yorumda bulun

    Bakan Karaismailoğlu: 5G yakında bizlerle olacak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bakan Karaismailoğlu: 5G yakında bizlerle olacak için ilk yorumu yapabilirsin.