Avrupa Tüketiciler Birliği, TikTok’a inceleme istedi

Avrupa Tüketiciler Birliği, son dönemlerde oldukça popüler olan sosyal medya uygulaması TikTok’a inceleme talebinde bulundu.

Kısa videoların paylaşıldığı TikTok uygulamasında kullanıcı haklarının ihlal edildiği ve gizli reklamların yer aldığı belirtiliyor.

TikTok’a inceleme talebi

Avrupa’da 32 ülkeden 44 tüketici koruma derneğini çatısı altında toplayan Avrupa Tüketiciler Birliği (BEUC) yaptığı açıklamada, çocuklar ve gençler tarafından yaygın kullanılan TikTok uygulamasının AB’de geçerli olan tüketici haklarını çeşitli yönlerden ihlal ettiğini ve çocukları gizli reklam ve zararlı içeriklerden korumada yetersiz kaldığını tespit ettiklerini söyledi.

Kurum tarafından yapılan incelemede TikTok kullanım koşulları ve telif haklarının adil ve net olmadığına yer verilirken, kullanıcıların yayınladığı videoların dağıtımı ve kopyalanması hakkını herhangi bir ödeme yapmadan geri döndürülemez bir şekilde kendine sağladığı da ortaya çıktı.

BEUC Genel Direktörü Monique Goyens, TikTok’un birkaç yıl içinde Avrupa’da milyonlarca kişinin kullandığı en popüler sosyal medya uygulamalarından biri haline geldiğine işaret ederek “Çocuklar TikTok’u seviyor ama şirket onları korumak için birşey yapmıyor. Çocuklarımızın gizli reklam istilasına maruz kalmalarını ya da sadece biraz eğlenmek isterken bilmeden reklam panolarına dönüştürülmelerini istemiyoruz” diye konuştu. Yetkilileri harekete geçmeye çağıran BEUC, TikTok’un politika ve uygulamaları konusunda kapsamlı bir inceleme başlatılmasını talep etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Avrupa Tüketiciler Birliği, TikTok’a inceleme istedi için yorumda bulun

    Avrupa Tüketiciler Birliği, TikTok’a inceleme istedi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Avrupa Tüketiciler Birliği, TikTok’a inceleme istedi için ilk yorumu yapabilirsin.