ASELSAN’ın mikro İHA’sı Saka’nın uçuş testleri başarıyla gerçekleştirildi

İnsansız hava, kara ve deniz sistemlerine yönelik çalışmalar yapan ASELSAN’ın bu kapsamda yürüttüğü projelernden biri de Saka Mikro İnsansız Hava Aracı Projesi. Kısa süre önce yapılan açıklamada, Saka’nın uçuş testlerinin başarıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

ASELSAN Proje Yöneticisi Yusuf Ziya Kotil, Keşif ve gözetleme amaçlı geliştirilen, 3 eksen gimballi Saka sisteminin mevcut durumda 600 gram civarında olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Projenin Faz-1 çalışmaları kapsamında kendi otopilotumuzu, hava aracı itki sistemini, katlanabilir kollar ve değiştirilebilir batarya imkanı ile kompakt yapıdaki hava aracı platformunu tasarladık ve kendi yazılımlarımızı entegre ettiğimiz hava aracı ile uçuş testlerini başarıyla gerçekleştirdik. Faz-2 faaliyetleri kapsamında alt sistemleri millileştirme çalışmaları devam etmekte olup, otopilot, uçuş kontrolcüsüyle birlikte görüntü işleme birimi ve veri linki sistemini de millileştirerek dışa bağımlılığı azaltmayı ve hava aracı kabiliyetlerini daha hafif ve küçük platformlar ile gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

İlginizi Çekebilir Kanada, Türkiye’ye askeri teknoloji ihracatını durdurdu

Kotil, ilave olarak hedef tespit ve takibi gibi otonomi kabiliyetlerinin kazandırılması, kapalı mekanlarda görüntü tabanlı görev icra edebilme noktasında çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Mağarada keşif, kara araçları için gözcülük yapacak

Kotil, ASELSAN bünyesinde yürütülen zırhlı araç ve insansız kara aracı projeleri kapsamında, kara araçlarının gidiş güzergahlarının belirli mesafeler öncesi gözetlenmesi amacıyla ihtiyaç duyulan küçük boyutlu hava aracı sistem entegrasyonuna yönelik faaliyetlerin de başlatıldığını bildirdi. Kotil, şu değerlendirmelerde bulundu:

Ayrıca Bkz. “İnsansız hava ve yer araçları için milli imkânlarla geliştirilen mini roket”

“Söz konusu ihtiyacı karşılayabilecek, farklı kara platformlarına entegre edilebilecek ve manuel müdahaleye gerek duymadan hava aracının otomatik kalkış yapabileceği mekanizmayla ilgili tasarım faaliyetleri sürdürülmekte. Veri linki sistemi ve yer kontrol istasyonu yazılımları konusunda yerli ve yetkin firmalarla çalışmalar yürütüyoruz.

ASELSAN olarak ihtiyaca göre özelleştirilebilen uçuş kontrolcüsü ve yer kontrol istasyonu yazılım altyapısı, elektronik harp tehditlerine karşı dirençli ve sürü İHA altyapısına sahip veri linki sistemiyle piyasadaki yabancı menşeli ürünlere üstünlük sağlamayı planlıyoruz. Bu yılın sonunda ülkemizde ilk defa yerli ve milli, özgün, uçuş kontrolcüsü ve görüntü işleme birimi donanım ve yazılımları, veri linki sistemi barındıran ve çeşitli otonomi kabiliyetleri olan 500 gramdan hafif Saka İnsansız Hava Aracı‘nı hayata geçiriyor olacağız.”

Kotil, Saka’nın, küçük boyutlu olması, kamuflaj cep boyutuyla kolay taşınabilmesi, kapalı mekanlar, mağara ve benzeri ortamlarda da görev yapabilmesi, çok kısa sürüde göreve hazır hale gelmesi, daha kısa menzilli görüntü aktarımı ihtiyacını karşılaması gibi özellikleriyle mevcut İHA sistemlerine karşı üstünlükler taşıdığını belirtti.

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/aselsanin-mikro-insansiz-hava-araci-saka-kanatlandi/2245412

  • Ana Sayfa
  • Teknoloji
  • ASELSAN’ın mikro İHA’sı Saka’nın uçuş testleri başarıyla gerçekleştirildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ASELSAN’ın mikro İHA’sı Saka’nın uçuş testleri başarıyla gerçekleştirildi için yorumda bulun

    ASELSAN’ın mikro İHA’sı Saka’nın uçuş testleri başarıyla gerçekleştirildi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak ASELSAN’ın mikro İHA’sı Saka’nın uçuş testleri başarıyla gerçekleştirildi için ilk yorumu yapabilirsin.