Apple’dan Covid-19 aşılama uygulamaları için hamle

Apple, yalnızca sağlık yetkilileri tarafında doğrulanan Covid-19 aşılama uygulamalarını onaylayacağını duyurdu. Cupertinolu teknoloji devi, uygulamaların yalnızca doğrulanmış aşı kayıtlarını gösterdiğinden emin olmak istiyor.

Yakın zamanda seyahat edebilmek, okula gidebilmek veya yakın gelecekte işyerlerine girebilmek için aşı kursunu tamamladığınızı gösteren kanıta da ihtiyacınız olabileceği düşünülüyor. Bu nedenle, kolayca yanınızda götürebileceğiniz aşı kanıtı sağlayan uygulamalar ortaya çıkmaya başladı ve Apple bu uygulamaların yalnızca meşru bilgiler sunduğundan emin olmak için yeni bir kural oluşturdu.

Apple, uygulamaların yalnızca doğrulanmış aşı kayıtlarını gösterdiğinden emin olmak istiyor.

Teknoloji devi, geliştirici sayfasında yayınladığı duyuru kapsamında aşı kayıtlarına dayalı sağlık geçişleri oluşturan uygulamaların, halk sağlığı yetkilileri tarafından tanınan şirketler ve kuruluşlarla çalışan geliştiriciler tarafından gönderilmesi gerektiğini bildirdi.

Yeni açıkladığı kural çerçevesinde Apple, uygulamaları yalnızca test kiti üreticileri, laboratuvarları, sağlık hizmeti sağlayıcıları veya sağlık kurumları tarafından onaylanan diğer benzer kuruluşlar ve şirketler tarafından piyasaya sürülmeleri halinde onaylayacak.

Ayrıca şirketin, doğrudan hükümetten ve tıbbi ve diğer yetkili kurumlardan gelen başvuruları da onaylayacağı belirtiliyor.

Apple, iOS‘ta indirilebilen uygulamaların yalnızca doğrulanmış aşı kayıtları sunduğundan emin olmanın yanı sıra, bu hareketin yalnızca hassas verileri sorumlu bir şekilde işleyebilen uygulamaları onaylamasını sağlamak için olduğunu ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Apple’dan Covid-19 aşılama uygulamaları için hamle için yorumda bulun

    Apple’dan Covid-19 aşılama uygulamaları için hamle için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Apple’dan Covid-19 aşılama uygulamaları için hamle için ilk yorumu yapabilirsin.