Apple, Fransa’daki yasal düzenleme için adım attı

Apple, bu yıl yürürlüğe giren yeni bir yasaya uymak için Fransa’daki çevrimiçi mağazasına iPhone ve MacBook tamir edilebilirlik puanlarını ekledi. Şirket, derecelendirmede bir cihazın ne kadar kolay sökülebileceği ve onarım kılavuzlarının ve yedek parçaların mevcudiyeti gibi özellikleri yer verdi.

Her bir ürünün nihai puanının bağlantıları, nasıl hesaplandıklarına ilişkin ayrıntılarla birlikte destek sayfasında görünüyor.

Apple, Fransa’daki yasa nedeniyle yeni raporları halka açıkladı

Açıklanan raporlarda, Apple ürünlerinin derecelendirmeleri, ürünler ve nesiller arasında farklılık gösteriyor. Örneğin, iPhone 12 serisinin tümü 10 üzerinden altı puan alırken, önceki yılın iPhone 11’leri 4,5 ile 4,6 arasında daha düşük derecelendirildi.

Ayrıntılı puanlama değerlendirmesine göre  ortaya çıkan iyileştirme, yeni iPhone’ların önceki yılın modellerine göre daha kolay tamir edilebilmesi ve yedek parçaların telefonun maliyetine göre daha ucuz olmasından kaynaklanıyor. Onarılabilirlik puanları 5,6 ile 7 arasında değişen MacBook modelleri arasında daha az fark var.

Onarılabilirlik puanları, 1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni bir Fransız yasası tarafından zorunlu tutuldu. Farklı üreticilere ait bir web sitesi kataloglama skorlarına göre, geçen yıl Fransa’daki elektrikli cihazların yalnızca yüzde 40’ının bozulduktan sonra onarıldığını belirtiyor.

Hükümet bu puanları, tüketicileri eğitmek ve üreticilere iyileştirme yapma konusunda baskı yapmak için kullanarak beş yıl içinde bu oranı yüzde 60’a çıkarmayı hedefliyor.

Apple dışında yasadan etkilenen bir başka teknoloji şirketi Samsung, Galaxy S21 Plus için tamir edilebilirlik skorunu bir önceki yıl satışa çıkardığı modeline kıyaslama yaparak çevrimiçi onarım kılavuzu sunduğunu açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Apple, Fransa’daki yasal düzenleme için adım attı için yorumda bulun

    Apple, Fransa’daki yasal düzenleme için adım attı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Apple, Fransa’daki yasal düzenleme için adım attı için ilk yorumu yapabilirsin.