Apple Bul, açık kaynaklı bir uygulamaya dönüştürüldü

Apple, Find My (Bul) uygulamasını üçüncü taraf aksesuar üreticilerine açacağına söz verdi. Ancak bunun ötesinde, Secure Mobile Networking Lab‘deki güvenlik araştırmacıları OpenHaystack ismini verdikleri ve Apple cihazlarının kendilerini Find Me ağına kaydetme biçimini tersine çeviren bir uygulama geliştirdi. Açık kaynaklı uygulama, Bluetooth üzerinden aktif edilebiliyor.

OpenHaystack, Apple Bul’un özelliklerini taklit ediyor

Oluşturulan özel etiketlerin konumunu izlemek için kullanılabilecek bir Mac uygulaması aracılığıyla çalışan OpenHaystack, an itibariyle izleme sağlamak için dorudan desteğe sahip durumda. Geliştiriciler tarafından Bluetooth Düşük Enerji (BLE) cihaz desteğinin de eklenmesi muhtemel olan uygulama, tıpkı Apple’ın Find My uygulamasının çalıştığı gibi cihazların konumunu belirleyebilir.

Bir parça da olsa hackleme prensiplerine sahip olan uygulama, anahtar oluşturmak ve Apple’ın Find My ağına gerekli erişimi elde etmek için bir Mail eklentisi kullanıyor. Bu nedenle Mail’inizin OpenHaystack uygulaması için çalışıyor olması gerekiyor. Bul ağına ciddi bir güvenlik zaafı yaratmıyor gibi görülen uygulama için geliştiriciler tarafından önemli bir sorumluk beyanı da paylaşıldı.

Geliştiriciler tarafından paylaşılan beyanda, “OpenHaystack deneysel bir yazılımdır. Kod test edilmemiştir ve eksiktir. Örneğin, aygıt yazılımımızı kullanan OpenHaystack etiketleri sabit bir genel anahtar yayınlar ve bu nedenle yakınlardaki diğer cihazlar tarafından izlenilebilir. Apple Inc.’e bağlı değildir ya da Apple Inc. tarafından desteklenmemektedir” ifadeleri kullanıldı.

Apple’ın üçüncü taraf aksesuarları için resmi destek çalışmalarıysa hala sürüyor. Son olarak Belkin, Find My’ı destekleyecek bir dizi kulaklık duyurdu. OpenHaystack’ın kurulumunun ne kadar karmaşık olduğu düşünüldüğünde, resmi uygulamaların daha çok cazip gelmesi tahmin ediliyor. Uygulamanın github sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Apple Bul, açık kaynaklı bir uygulamaya dönüştürüldü için yorumda bulun

    Apple Bul, açık kaynaklı bir uygulamaya dönüştürüldü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Apple Bul, açık kaynaklı bir uygulamaya dönüştürüldü için ilk yorumu yapabilirsin.