Android ekosistemi 3 milyara ulaştı, Android TV ise 80 milyonda

Google I/O 2021 konferansında gündeme gelen konulardan birisi de ekosistemin kullanıcı sayısıydı. Gerek Android ekosistemi gerekse Android TV ekosistemi pandemi döneminde rekor rakamlara ulaştı.

Dev bir nüfus haline geldi

Yapılan açıklamaya göre Android ekosistemi toplamda 3 milyar cihaz sayısına ulaştı. 2017 yılında 2 milyar civarında olan rakam 2019 yılında 2.5 milyar olmuştu. 2 yıl sonra da yüzde 20 artış ile 3 milyara ulaştı.

[bkzdh=132252]
Google’ın Android telefonlar hakkında veriler topladığı Play Services uygulaması ise 10 milyar indirme ile rekor kırdı. Play Services uygulaması Çin ve Huawei’nin bazı telefonlarında olmadığı için muhtemelen toplam rakam 3 milyarın bir hayli üzerinde.

Google’ın televizyonlardaki silahı Android TV ise 80 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. Yakın zamanda tek bir isim altına girecek olan ve şu anda Android TV – Google TV şeklinde iki şekilde isimlendirilen platform Mayıs 2020 tarihinde 50 milyon kullanıcıya sahipti.

Bu sektörde Samsung Tizen platformu 150 milyondan fazla kullanıcı ile lider durumda. Google TV bu sayı ile ikinciliğe yükselmiş oluyor. Roku TV ve Amazon Fire ise 50 milyon kullanıcı üzerinde seyrediyor.

https://9to5google.com/2021/05/18/android-tv-google-user-numbers-2021/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Android ekosistemi 3 milyara ulaştı, Android TV ise 80 milyonda için yorumda bulun

    Android ekosistemi 3 milyara ulaştı, Android TV ise 80 milyonda için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android ekosistemi 3 milyara ulaştı, Android TV ise 80 milyonda için ilk yorumu yapabilirsin.