Android 12 ile dijital araba anahtarları geliyor

Yıllar boyunca araba anahtarları büyük değişimlere uğradı. Standart anahtar ile başlayan macerada uzaktan kilitleme özelliği, uzaktan aracı başlatabilme özelliği ve en sonunda ekranlı araba anahtarları gibi pek çok örnek gördük. Nihayet araba anahtarları dijitale de uyarlandı. 

Dijital araba anahtarları

Geçen yıl Apple’ın CarKey adıyla başlattığı dijital araba anahtarı konseptine bu yıl Android 12 sürümü de katıldı. Uygulamaya kayıt ettiğiniz dijital anahtarınız ile aracınızı uzaktan kontrol edebiliyor ve çalıştırabiliyorsunuz. 

Ayrıca Bkz. “Mass Effect Legendary Edition’ın yapımı tamamlandı, 14 Mayıs’ta geliyor”

Özellik ultra geniş bant – UWB yongalarını destekliyor. Bu sayede uzaktan kontrol mümkün oluyor. Eğer UWB yok ve NFC özelliğiniz varsa bu kez kapıya telefonu dokundurarak kilidi açabiliyorsunuz. Ayrıca dijital anahtarları aileniz ile de paylaşabiliyorsunuz. 

Dijital anahtar özelliği ilk etapta belirli Google Pixel ve Samsung Galaxy akıllı telefonlarında başlayacak. Bununla birlikte Pixel telefonlarda UWB yongası yok. Bu açıdan Samsung biraz daha avantajlı. Yine araç tarafında ise BMW markası ile iş birliği yapılmış. Diğer taraftan BMW ve Ford araçları için Fast Pair teknolojisi de yakın zamanda kullanıma sunulacak. 
 

https://www.engadget.com/android-12-digital-car-key-183057490.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Android 12 ile dijital araba anahtarları geliyor için yorumda bulun

    Android 12 ile dijital araba anahtarları geliyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Android 12 ile dijital araba anahtarları geliyor için ilk yorumu yapabilirsin.