AMD Zen 4 işlemcileri 24 çekirdeğe kadar ölçeklenebilecek

AMD’nin 5nm sürecine geçeceği yeni Zen 4 mimarisi için gelecek yılın sonları işaret edilirken beklentileri daha hızlı saat frekansları ve 24 çekirdeğe kadar ölçeklendirme ile karşılayacak gibi görünüyor. 

AMD Zen 4 neler sunacak?

AMD’nin 5nm sürecinde tasarladığı Zen 4 çekirdekleri normalde 2022 başlarında piyasaya çıkacaktır ancak bir gecikme olduğu bilgisi gelmişti. DDR5 gibi desteklerin olacağı Zen 4 mimarisini gelecek yıl sonunda görebileceğiz. 

Ayrıca Bkz. “Cyberpunk 2077’nin 1.21 yaması yayınlandı: Yine uzun bir liste”

Kaynaklar IPC performansı olarak yüzde 20 üzerinde bir artış olacağını ön görüyor. Ayrıca 24 çekirdeğe kadar de ölçeklendirme yapılabilecek. Bununla birlikte IPC artışı ve 16 çekirdek faktörleri nedeniyle 24 çekirdek seçeneğine gerek olmadığı düşünülüyor. 

AMD arada oluşan boşlukta 7nm+ süreciyle tasarladığı Zen 3+ mimarisini piyasaya sürecek. Bir miktar daha performans artışı sunacak Zen 3+ mimarisi bununla birlikte DDR5 desteği ile gelecek Alder Lake işlemcilere cevap veremeyecek. 
 

https://www.techradar.com/news/amd-zen-4-rumor-suggests-much-faster-ryzen-cpus-for-2022-and-even-a-24-core-monster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. AMD Zen 4 işlemcileri 24 çekirdeğe kadar ölçeklenebilecek için yorumda bulun

    AMD Zen 4 işlemcileri 24 çekirdeğe kadar ölçeklenebilecek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak AMD Zen 4 işlemcileri 24 çekirdeğe kadar ölçeklenebilecek için ilk yorumu yapabilirsin.