Almanya’da yeşil enerji krizi: Vatandaşlar kömür ve doğal gaza geri dönüyor

Alman hükümeti 2000 yılında Energiewende olarak adlandırılan bir enerji dönüşüm politikası başlatmıştı. Birincil enerji arzını karbonsuzlaştırmak için uygulamaya geçirilen proje özellikle çevrecilerden büyük övgü aldı.

Programın hayata geçirildiği 2000 yılında, Almanya’nın elektriğinin yüzde 6.6‘sı güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan geliyordu. Neredeyse yirmi yılın ardından 2019 senesine gelindiğinde ise bu pay yüzde 41.1‘e ulaştı.

Yirmi yıllık süre boyunca Alman vatandaşlar “enerji devrimi” hedefiyle uygulamaya geçirilen bu politika yüzünden ağır bir bedel ödedi. Ülkedeki hanelerin ortalama elektrik maliyeti 2000’den bu yana iki katına çıktı.

Kar yenilenebilir enerjiyi vurdu

Bu yıl bildiğiniz üzere Batı Avrupa‘da son on yılın en soğuk günleri yaşanıyor. Almanya, İngiltere ve Fransa dahil olmak üzere bir çok ülke sert bir soğukla karşı karşıya. Deyim yerindeyse “kar” her yeri kırıp geçiriyor.

Almanya’daki milyonlarca güneş paneli kar ve buzla kaplı olduğu için ülke halkı oldukça sıkıntılı günler geçiriyor. Dondurucu hava, 30.000 rüzgar türbinini kullanılamaz hale getirdi. Sadece rüzgar türbinleri değil. Kar altında kalan güneş panelleri de işe yaramaz hale geldi.

Almanya, uzun yıllardır dünyanın rüzgar ve güneş başkenti konumunda. Ancak bu yılki sert kış şartları Energiewende politikasını zora soktu. Ülkedeki vatandaşlar ısınabilmek için “kirli” fosil yakıtlara sarılmış durumdalar. Bir başka deyişle ülke halkı yeniden kömür ve doğal gaz kullanımına geri dönüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Almanya’da yeşil enerji krizi: Vatandaşlar kömür ve doğal gaza geri dönüyor için yorumda bulun

    Almanya’da yeşil enerji krizi: Vatandaşlar kömür ve doğal gaza geri dönüyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Almanya’da yeşil enerji krizi: Vatandaşlar kömür ve doğal gaza geri dönüyor için ilk yorumu yapabilirsin.