Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması yarın bitiyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt şirketlerinin fiyatlarda gizli zam yaptığını tespit etmesinin ardından tavan fiyat kararı almıştı. 18 Mart’ta yürürlüğe giren uygulama 19 Mayıs saat 00.00 itibariyle sonlanacak.

2 ay süren tavan fiyat uygulamasıyla, il bazında akaryakıt tavan fiyatı EPDK tarafından belirlenmişti. Uygulamanın başlamasıyla akaryakıtta litre başına ortalamada 17-20 kuruşluk fiyat düşüşleri görülmüştü. Bazı illerde indirimler 40 kuruşa kadar ulaşmıştı. Dolayısıyla uygulamanın sona ermesinin ardından fiyatlarda yeniden artış görmeyi bekleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir Türkiye’de kullanılan akaryakıt ne kadar kaliteli?

Güncel tavan fiyat tablosuna göre İstanbul Avrupa yakasında benzinin litre fiyatı en yüksek 7,07 lira, motorinin litre fiyatı 6,43 lira; Anadolu yakasında ise benzinin litresi en yüksek 7,09 lira, motorinin ise 6,45 lira olmuştu. Ankara’da benzinin litresi 7,15 lira, motorinin litresi 6,51 lira olurken, İzmir’de benzinin litresi en yüksek 7,16 lira, motorinin litresi ise 6,52 lira olarak belirlenmişti.

Ayrıca Bkz. “”İkinci el otomobil fiyatlarında geçtiğimiz yılki gibi büyük bir artış beklenmiyor””

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), tavan fiyat uygulamasının sektöre zarar verdiğine ve haksız olduğuna inandıklarını belirterek konuyu mahkemeye taşımıştı. Bu kapsamda EPDK’ya, “Vatandaşa daha uygun fiyat ile akaryakıt satışı hedefleyen EPDK, fiyatlandırma sistemi içinde almış olduğu litre başı 5 kuruşluk gelir payından neden feragat etmemektedir ve tüm yükü bayi ve dağıtıcı şirkete yüklemektedir?” sorusu yöneltilmişti.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ise “Devletimiz, eşel mobil sistemi ile üzerine düşeni yaptı ancak ne yazık ki bazı şirketler kâr oyunları ile bu uygulamayı suistimal etti. Yaptığımız incelemeler neticesinde tüketicimiz ve sektörümüz için en doğru kararı verdik” açıklamasında bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması yarın bitiyor için yorumda bulun

    Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması yarın bitiyor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması yarın bitiyor için ilk yorumu yapabilirsin.