12. nesil Intel mobil işlemciler sızdırıldı: 16 çekirdek

AMD’nin Ryzen işlemcilerle rekabeti artırması, masaüstü pazarda Intel için pek iyi sonuçlanmadı. Kırmızı takım, masaüstü işlemci pazarında mavi takımı geçmiş durumda. Aynı durumu mobil pazarda da yaşamak istemeyen Intel, 12. nesil mobil işlemciler ile AMD’ye erken cevap vermenin peşinde. Sızdırılan bilgilere göre, Alder Lake mobil işlemciler 16 çekirdeğe kadar çıkıyor.

12. nesil ile hibrit tasarıma geçecek olan Intel, bir nevi Arm tabanlı işlemcileri referans alıyor.

12. nesil Intel mobil işlemciler ortaya çıktı

AMD’nin pazardaki agresif çekirdek politikası, son kullanıcıların işine yaradı. Rakibinden geri kalmak istemeyen Intel, bu süreçte mecburen çekirdek sayısında artışa gitti. İki firma arasında doğan rekabet sonucunda mobilde de 8 çekirdekli işlemcileri görebiliyoruz. Intel’in 12. nesil Alder Lake işlemciler ile hibrit tasarıma geçmesi, çekirdek sayısında önemli bir artış yaşanmasına neden olacak.

Intel, hali hazırda bu ayın sonunda tanıtacağı Tiger Lake mobil işlemcilerde çekirdek artışına gidecek. Ortaya çıkan sızıntılara göre i5 serisinde 6, i7 baz versiyonda ise 8 çekirdek kullanılacak. Ancak bununla yetinmeyen Amerikalı üretici, 12. nesil Intel mobil işlemciler ile yeniden çekirdek artışına gidecek. Çekirdek sayısındaki artışın yanı sıra 3 farklı işlemci grubunun da geleceği belirtiliyor.

Alder Lake ile hibrit tasarıma geçen Intel, burada iki farklı çekirdek türü tercih ediyor. Bunlardan birisi performans, diğeri ise güç tasarrufu çekirdeği. Performans çekirdekleri hyperthreading desteklerken, tasarruf çekirdekleri bu desteğe sahip değil.

Alder Lake işlemcileri temelde 3 kategoriye ayıran Intel, kategorileri de gruplara ayırmış. M5 ve U9 kategorileri, tablet ve aşırı ince bilgisayarlar için dizayn edilmiş. M5 grubu 1 büyük çekirdek ve dört tasarruf çekirdeğine sahip. U9 grubu ise en tepede 2 büyük çekirdek ve 8 tasarruf çekirdeğine sahip.

Alder Lake P serisi ise U15, U28, ve H45 olmak üzere üç gruba ayrılıyor. TDP değerlerine göre değişiklik gösteren işlemciler, en tepede 14 çekirdekli bir yapıya sahip. Bunlardan i7 ve i9 serisi 6 büyük çekirdek ve 8 tasarruf çekirdeğiyle geliyor.

12. nesil Intel mobil işlemciler ile gelen bir diğer kategori de S-BGA oluyor. 45-55W arası TDP değerine sahip bu işlemciler, dahili grafik birimi tarafında geride kalıyor. Bu sebeple, yeni serinin oyuncu bilgisayarlarında kullanılma ihtimali oldukça yüksek. Bu kategorideki işlemciler ise 8 büyük çekirdek ve 8 tasarruf çekirdeği ile geliyor. S-BGA kategorisinin i5 serisine sahip olup olmayacağı hakkında kesin bir bilgi yok.

Alder Lake mobil işlemcilerin Eylül ayında tanıtılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 12. nesil Intel mobil işlemciler sızdırıldı: 16 çekirdek için yorumda bulun

    12. nesil Intel mobil işlemciler sızdırıldı: 16 çekirdek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 12. nesil Intel mobil işlemciler sızdırıldı: 16 çekirdek için ilk yorumu yapabilirsin.